Atiye

AtiyeAtiye biyografi

Atiye Deniz (22 Kasım 1988, Bremen) Almanya doğumlu Türk şarkıcı ve söz yazarıdır.

Müziğe başlangıç

Çocukluk yıllarından itibaren müzikle iç içe olan şarkıcı, 6 yaşında piyano derslerine başladı. Ses eğitimine, Opera Sanatçısı ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Şan Pedagoğu Bariton Aşkın Metiner ile başlayan Atiye, halen bu çalışmalarına düzenli olarak devam etmektedir.

Ailesinden gelen müzik kültürü ve babasının çaldığı darbuka tınıları ile beraber müzik çalışmalarını hızlandırmış ve henüz 19 yaşında ilk stüdyo albümü “Gözyaşlarım”ı 1 Mart 2007’de çıkarmıştır. Albümde hem İngilizce hem de Türkçe şarkılar söyleyen Atiye, çıkış parçası “Don’t Think” ile internette kısa zaman içerisinde popüler olmayı başarmıştır. Bu şarkısıyla 2007 yılında düzenlenen geleneksel Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” ödülünü almayı başarmıştır.

İkinci albüm

24 Mart 2009’da ise “Atiye” isimli 2. stüdyo albümünü Sony BMG etiketiyle piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk video klibini Murad Küçük yönetmenliğinde “Muamma” isimli parçasına çekmiştir. Bu şarkısı Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde 5 numaraya, MTV Türkiye’nin 5+TR listesinde ise ilk haftada 1 numaraya yükselerek Atiye’nin ilk defa bu listelere giriş yapmasını sağlamıştır. Bu albümde bir Nazan Öncel şarkısı olan “Aşkına da Sana da” ve Teoman ile düet yaptığı “Kal” isimli parçalar da yer almış ve radyolarda kendilerine yer bulmaya başlamışlardır. Albümün ikinci video klibi “Salla”nın video klibi ise yine Murad Küçük yönetmenliğinde çekilerek, haziran ayında gösterime girmiştir. Şarkı, Powertürk, Kral TV ve Number One TV’de 4, MTV Türkiye ve Billboard listelerinde 3 numaraya kadar yükselerek başarıyı yakalamıştır.

İkinci albümde yer alan bu iki single, “Muamma” ve “Salla” Balkan ülkelerinde de başarılı olmuş ve Balkanika TV’de gösterime girmeyi başarmıştır. Albümün üçüncü video klibi olarak Kasım ayında “Deli Ya” isimli şarkı seçilmiş ve bu videoya Kıbrıs konserinin görüntülerinden oluşan bir video klip çekilmiştir.

Albümün dördüncü video klibi ise şarkıcının Teoman’la düet yaptıkları şarkı olan “Kal” olmuş ve şarkıya Gürcan Keltek yönetmenliğinde bir video klip hazırlanmıştır.

Albümleri

Gözyaşlarım 2007 | Akel Productions
Atiye 2009 | Sony Müzik Türkiye
Budur 2011 | Pasaj Müzik

(Visited 64 times, 1 visits today)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir