Bir Zamanların HBB kanalı

HBB TvBir Zamanların HBB kanalı

90’Lı yıllarında özel kanalların peş peşe açıldığı dönemde kurulan yaptığı yayınlada farklı bir çizgi oluşturan fakat yayın yapmayn kanal…Kaç kişi hatırlar bilinmez ama vaktinin önemli kanallarından bende biraz geçmişi irdelemek istedim.

HBB (Has Bilgi Birikim), 1992-2000 yılları arasında yayın yapmış İstanbul merkezli bir Türk televizyon kanalıdır.

Kadir Has ve ailesine ait şirketler tarafından, Star TV, Teleon, Show TV ve Kanal 6’nın ardından Türkiye’nin beşinci özel televizyonu olarak kurulmuştur. Kanalın adı Türkçe sözcüklerin baş harflerinden oluşmasına rağmen, kanal kendini “eyç, bi, bi” olarak tanıtmıştır.

HBB, özellikle sabahları yayınlanan Bodies in Motion with Gilad adlı aerobik programı ile akıllarda kalmıştır. TRT dizisi 12 Eylül Darbesi ile yasaklanmış Yorgun Savaşçı’yı yeniden çekerek bazı atılımlar da yapmıştır. TRT ise negatifleri yakıldığı sanılan bu diziyi, aynı günlerde nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen Betacam kopyasından yayınlamıştır. Hafta sonları sirk gösterileri yayınlamıştır. Esra Ceyhan ve Melik Duyar gibi isimleri Türk televizyonculuğuna kazandırmıştır. Behiç Kılıç “Ana Haber Bülteni”‘nden sonra yorumlar yapmıştır. Gülay Kuriş spor-eğlence türünde bir program sunmuştur. Erman Kunter, NCAA maçlarını sunmakta ve hafta sonları bir basketbol programı yapmıştır. Hulki Cevizoğlu’nun Ceviz Kabuğu programı da ilk kez bu kanalda yayınlanmıştır. Cuma günleri, canlı olarak cuma namazı ve hutbesi yayınlamıştır.

1990’lı yılların başında yasaklı film Geceyarısı Ekspresi’ni aylar öncesinden “Geceyarısı Ekspresi, Türkiye’de yıllar sonra sansürsüz olarak ilk kez HBB kanalında” reklamını yaptıktan sonra göstererek bir atılım yapmıştır. Filmin gösterimi reklamlarla birlikte 3-4 saat sürmüş, ayrıca film boyunca ekranın sağ alt köşesinde 20 dakikada bir gösterilen harf ve sayıları doğru takip edenlere film sonrası televizyon, buzdolabı gibi ödüller verilmiştir. Ramazan ayında her gün çekilişle 50 kişiye kumanya veren kanal, kesinlikle sıradan olmayan ama çok kaliteli de olmayan alternatif bir çizgiye sahip bir kanaldı.

Özellikle yabancı müzik açısından çok önemli yayınlar yapmış olan kanalın en çok ilgi çeken programları; Cream, Led Zeppelin gibi gruplar ile Tesla (“Five Man Acoustical Jam” konserini Türkiye’de ilk kez yayınlamıştır), Jimi Hendrix gibi sanatçıların konserleri, cumartesi geceleri yayınlanan Golden Age of Rock’n’Roll adlı bir belgesel, bir Megadeth özel programı ve Serdar Öktem’in hazırladığı rock programıydı.

Ayrıca, Mustafa Keser’in telefon ile istek aldığı ve bir dönem fenomen olan programı da bu kanalda ilk olarak yayınlanmaya başlamıştı.

İlk yayın yaptığı dönemlerde; çeşitli Hint filmleri, kaliteli korku ve bilimkurgu filmleri ve 1950’li yılların Amerikan filmlerinin -özellikle de müzikaller ve Marilyn Monroe filmleri- yanı sıra Peter Pan, Alvin ve Arkadaşları, Momesa Kovboyları, Genç Yarışçılar, Robocop gibi unutulmaz çizgi dizileri ve dünya çocuk edebiyatı klasiklerinin çizgi film uyarlamalarını yayınlamıştır. Bunların yanı sıra, ABD yapımı In Living Color dizisini de yayınlamıştır. Benny Hill Show, Sledge Hammer gibi programlar da ilgi çeken yapımları olmuştur.

HBB, ekranın sağ köşesinda saat ve İstanbul’un hava durumunu veren kutucukla, zaman ve hava durumu konusunda izleyicisini bilgilendirmiştir. HBB’nin ses ve görüntü kalitesinin, günümüzdeki karasal yayınlarla kıyaslandığında bile çok iyi seviyede olduğu bilinmektedir. Kanalın renkleri çok parlak ve canlıydı, ayrıca günümüzde Türkiye’de stereo karasal yayın yapan televizyon bulunmamasına rağmen ilk stereo ses kalitesiyle yayın yapan Türk televizyonu da HBB’ydi.

Kanalın Susurluk Kazası’nın hemen ertesinde Sedat Bucak’ı çıkartıp özellikle aklayıcı uzun bir röportaj yapması, izleyicilerini düşündürtmüştür. Bu ropörtajın bir diğer önemli noktası da; 90’lı yıllarda kanallar birbirlerinden görüntü çaldıklarından, bunu engellemek amacıyla da ekranın ortasına devasa gömme (transparan) kanal logosu koyulan ilk röportaj olmasıdır.

Özellikle 90’ların ikinci yarısıyla beraber eski izlenilirliğini yitirmiştir.

Reklam gelirlerinin istenen seviyede olmaması yüzünden HBB, 16 Temmuz 2000 Pazartesi tarihinde kapanmıştır. Kanalın mavi binasının üzerinde bulunduğu arazinin çok değerli olması ve elinde bir adet yayın frekansı bulundurmasından dolayı eski sahibi Kadir Has’ın yeğeni Bilge Has’ın uzunca bir süre ne satabildiği ne de kapatabildiği yıllar boyunca boş kalan Gültepe’deki merkez binası, Kadir Has’ın devlete olan borcu dolayısıyla Halkbank’a devredilmiştir. 1. Levent’teki ek binası 2005 yılına kadar kanalındı. 2002 yılında yayın haklarını Uzan Grubu’nun satın almasıyla bir süre Star 4’ün test yayınını yapmıştır. Kanalın halen yayın lisansı bulunmasına ve kanal karasal yayın frekansını hâlâ korumasına rağmen on yılı aşkın bir süredir kanal yayın yapmamaktadır.

HBB

(Visited 1.315 times, 1 visits today)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir