Tofaş, Amerika’ya ” Koç ” ihraç edecek!…

Fiat DobloTofaş, Amerika’ya ” Koç ” ihraç edecek!…

150 milyon Euro’luk yatırımla kasım ayından itibaren Bursa’da Opel ve Vauxhall markaları için Doblo platformundaki yeni Combo’yu üretmeye hazırlanan Tofaş, 2013 yılından itibaren de 160 milyon Dolar (117 milyon Euro) yatırımla Chrysler için Amerika pazarına İngilizce’de ‘Koç’ anlamına gelen ve logosu da ‘Koç’ olan RAM markasıyla Doblo satacak. Chrysler ile imzalanan anlaşmayla Tofaş, 2020 yılına kadar Amerika’ya yılda 26 bin adet olmak üzere toplamda 190 bin ‘RAM Doblo’ ihraç edip, 3 milyar Dolar gelir elde edecek. ABD’ye ihracat yolunun açılmasıyla birlikte 425 milyon Euro’ya yenilenen ikinci nesil Doblo?nun 10 yılda toplam ihracat geliri 11 milyar doları bulacak.

6 marka üreten tek fabrika

Daha önce Fiat, Peugeot ve Citroen markaları için üretim yaptıklarını kasımdan itibaren bu markalara Opel ve Vauxhall’ı eklediklerini kaydeden Tofaş CEO’su Ali Pandır, RAM ile bu sayıyı 6’ya çıkarıp, Fiat dünyasında bu kadar çok markayı üreten tek fabrika olacaklarını belirtti. Fikri mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan ‘Türk Malı? etiketli Doblo’yu dünyada 80’i aşkın ülkenin ardından ABD’ye satacak olmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Pandır, şöyle konuştu:

Araç ABD ve Kanada pazarlarına 2013 başından itibaren ihraç edilecek. Belirlenen hedefler doğrultusunda yılda ortalama 26 bin adet Fiat Doblo’yu Kuzey Amerika pazarına ihraç edeceğiz. 2020 yılına kadar ise toplamda 190 bin adet Doblo’yu ihraç edeceğiz. ‘RAM Doblo’ için 160 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bu yatırımın büyük bir kısmı kapasite artırımı, geri kalan kısmı ise ABD tip onayı ve Amerikan tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik tasarım değişiklikleri için harcanacak. ‘

Albea ve Paleo üretimi bitecek

Pandır, şu anda 120 bin olan Doblo üretim kapasitesinin, Opel ve Vauxhall’le birlikte önce 160 bine, RAM’la birlikte ise 190 bin adede çıkacağını belirtti. Pandır şöyle konuştu: ‘ABD’ye ihracatıyla birlikte Bursa’daki 400 bin adetlik kapasite dolup, Albea ve Palio üretimi sona erecek. Otomobil üretimine Linea’yla devam edeceğiz. Albea ve Palio?nun yerine gelecek modeller için yeni yatırımla mevcut fabrikayı 550-600 bin kapasitesine kadar çıkarabiliriz’ dedi.

(Visited 100 times, 1 visits today)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir