Yıldız Teknik Üniversitesinden yeni nesil otomobil

Yıldız Teknik Üniversitesinden yeni nesil otomobil

Üniversitelilerin geliştirdiği rüzgar enerjiyisle çalışan otomobil, Hollanda’da yapılacak ”Wind Turbine Race 2011” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rüzgar Enerjisi Kulübü tarafından Türkiye’nin rüzgar enerjisiyle çalışan ”ilk profesyonel aracı” üretildi. Mühendis adayları, bu araçla 17-21 Ağustos tarihlerinde Hollanda’da yapılacak ”Wind Turbine Race 2011” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Proje Sorumlusu Samet Sezer, aracın 2,5 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 3,5 metre yüksekliğinde olduğunu belirtti. Aracı 6 kişilik bir ekiple yaptıklarını vurgulayan Sezer, aracın 8 bin liraya mal olduğunu, projeye TEMA, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve çeşitli enerji firmalarının destek verdiğini kaydetti. Yurt dışında bu tür araçların örneklerinin bulunduğunu dile getiren Sezer, şunları söyledi:

”Ancak bu aracın Türkiye’de bir örneği yok. O yüzden Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi Kulübü olarak böyle bir ilke imza atmak istedik. Rüzgar enerjisiyle çalışan Türkiye’nin ilk profesyonel aracını ürettik. Çok zor yollardan geçtik. Özellikle tasarım konusu bizi zorladı. Belli bir ivme kazandıktan sonra projenin ilerlemesi daha hızlı oldu. Profesyonel kelimesinden kastımız, bu araç bir ustanın yaptığı basit bir araç değil. Bu mühendislik öğrencilerinin, belli teorik hesaplamaları, belli çizimleri yaparak hayata geçirdikleri bir proje.”

Türkiye’yi temsil edecekleri yarışmanın 2008’den beri düzenlendiğini ifade eden Sezer, ”Geçen yıl Danimarka’da düzenlendi, bu yıl Hollanda’da düzenlenecek. Danimarka’da yapılan yarışmayı, 2 arkadaşımız izledi. Türkiye’den bu yarışmaya katılacak ilk ekip olacağız. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.

Proje Koordinatörü Doğukan Küçükşahin de Türkiye’de bu konseptte bir aracın bulunduğunu kaydederek, ”Kendi çalışmamıza ‘ilk profesyonel araç’ dememizin nedeni, üzerinde teorik çalışmaların yapıldığı bir araç. Bu aracı uluslararası bir yarışa katılmak için tasarladık. Yarışmada başarılar elde edip, bu yarışmanın Türkiye’de yapılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yarışmada kupayı kazanan ülke, bir sonraki sene yarışmayı düzenleniyor” diye konuştu.

Yarışmaya Almanya, İngiltere, Kanada, Hollanda, Avusturya, Danimarka’nın da aralarında bulunduğu 11 ülkenin katılacağını belirten Küçükşahin, sözlerine şöyle devam etti: ”Proje üzerinde yaklaşık 7 ay çalıştık. Türkiye’den daha fazla takım çıkmasını istiyoruz. Bu araç tamamen mühendisliğe açık bir araç. Üzerinde düşünülebilecek, çalışılabilecek araçlar. Türkiye’nin rüzgar enerjisi anlamında büyük bir potansiyeli var. Enerji kaynaklarını birbiriyle kıyaslamak zorundayız. Her enerji kaynağının doğaya zararı var. Fakat rüzgar enerjisi, bunların arasında en minimumu. Bundan dolayı rüzgar enerjisini destekliyoruz. Türkiye’de bu alanda büyük bir potansiyel olduğu için, rüzgar enerjisi alanında mutlaka çalışmalar yapmalıyız, ilerlemeliyiz. Kulüp olarak hep bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Tek ilgi alanımız rüzgar enerjisi.”

(Visited 33 times, 1 visits today)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir