Menü

Yerli otomobilin markası ne olacak?

28 Ekim 2015 - Ekonomi, Otomobil

-ilk-yerli-otomobil-5-milyona-satildi--6215573Yerli otomobilin markası ne olacak?

Yıllar sonra yarım kalan serüven  yeniden başladı.1961 Yılındaki Devrim Otomobil çalışmasından sonra devlet eli ile hiç çalışma olmamıştı.Anadol/Tofaş gibi yerli ama montaj otomobiller dışında prototip hariç çalışma yoktu.
Son 5 yıldır bilim sanayi ve teknoloji  bakanlığı hiç dilinden düşürmediği  “yerli otomobil geliyor” söylenimini gerçekleştirme üzere büyük adımı attı. General Motorsun Cadilllac ve Saab Markasında kullandığı kasayı lisansı ile aldığını hazırlanmış aracı basına lanse etti.Tabi bu büyük adımdı.Dahasıda var.Bu aracı seri üretimde bol motor,model,yedek parça ile piyasaya sürmek.İnsanımız şimdiden bile milli duyguların verdiği yetkiye dayanarak araca sahip çıktı.Bende istiyorum ve sahip çıkıyorum tabiki.
Otomobil iyi olur kötü olur benim için önemli değil.Tabikide iyi olsun.Sovyetler birliği bile Fiat ile ülkemizde bilinen adıyla Murat 124 Kasası için bir defaya mahsus lisans ücreti ödeyip anlaşıp yıllarca üretip para kazanmışken biz niye yapmayalım.Başka örnek İspanyol Seat içinde geçerli.Seat da yine ülkemizde biline adıyla Murat 131 modeli alıp üretmiştir.Örnekler daha çok eklenir.Bizde bi yerden başlamalıydık.Mühüm olan sonra.
Bu kadar yerli otomobil üretiminden konuşula dursun markası hakkında hiç kimse açıklama yapmadı.Halka yönelik anket ilemi?Meclis yolu ilemi yok devlet büyükleri mi belirleyecek belli değil.Bence üretim dışında başka önemli adım varsa o otomobilin markası.
Sanayi Bakanlığı bence Yarım kalan sevdayı tamamlayıp aracın adı “DEVRİM” koyabilir.Hem o zaman ki emeği geçen insanların vefa olur hemde geçte olsa bu ülkede bişeylerin olduğu unutulmadığı insanlara hatırlatılmış olur.
Yerli otomobili bekleyen isteğen biri olarak markasının “devrim” olmasını isterim.Bilim sanayi ve teknoloji bakanı  Fikri Işıktanda marka konusunda tez vakitte açıklama yapmasını isteriz.

(Visited 164 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*