Menü

Oturduğu yerden mucitlik yapan insanlar…

06 Ocak 2013 - Otomobil

Mary AndersonOturduğu yerden mucitlik yapan insanlar…

Newton gibi oturduğu yerden bişeler bulan başka insanlarda var.Bunlardan biri Amerikalı Bayan Mary Anderson.Bu kadın şuan arabası olan herkesin kullandığı bir ürünü oturduğu yerden akıl eden biri.
Mary Anderson 1902 yılında havanın kötü olduğu yağışlı bir günde bankta otururken sileceksiz araç şöförlerinin camdan kafalarını çıkarıp ön camlarını temizlediğini görmüş.Bunun daha kolay bir çözümü olacağını düşünmüş.Evine geldikten sonra arabanın içinde elle kontrol edilen bir silecek tasarlamak için bir tasarımcıyı işe almış.Fakat bugun araç sürücüleri için yağışlı günlerde vazgeçilmez olan bu ürüne patent firmları sürüş esnanında sürücülerin dikkatini dağıtıp kaza yaptırır diye patent talebi çoğu kez reddeilmiş.Ancak 2 yıl sonra bunun patentini alabilmiş.
Bir kadın olarak oturduğu yerden daha çok erkeklerin işine yarayacak bir ürünü bulması ne kadar takdir edilse azdır.

Daha sonradan silecek pek çok kez değiştirilerek bugunki halini almış,standart özellik haline gelmiştir.Gelişmesinde en etkili isimlerden biride Robert W. Kearns’dir.Bu isim projesinin elinden alınması hakkını mahkemede araması sonucu gibi talihsiz olaylar sonucu 20 yıl sonra davayı kazanıp,40 Milyon $ para kazanmıştır.

(Visited 99 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*