Menü

Teknoloji dahisi Steve Jobs’ın 5 harikası!…

10 Ekim 2011 - Diğer

Steve JobsTeknoloji dahisi Steve Jobs’ın 5 harikası!…

“Dünyayı değiştiren” 5 Steve Jobs ürünü!

Steve Jobs’un gerçek yaptığı bu 5 ürün, teknoloji dünyasını derinden etkiledi!

Apple kurucularından Steve Jobs, 56 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gelişme, teknoloji dünyasında büyük üzüntü yarattı. Bu yazımızda ise Jobs’ın geride bıraktığı teknoloji, müzik ve yayım endüstrilerini değiştiren 5 ürünü bir araya getirdik.

iPod

Ekim 2001’de avuçiçi büyüklüğündeki iPod’un tanıtılması ile müzik endüstrisi sonsuza kadar değişecekti.

Dikdörtgen şekilli taşınabilir müzik cihazı, orta kısmında merkezi bir kaydırma çarkına ve şarkı seçimi için küçük bir ekrana sahipti. Bir “docking station” ile şarj olabiliyor ve şarkılar, bilgisayardan direkt olarak iPod’a yüklenebiliyordu.

Dijital müzik çalıcıları daha önceden de mevcuttu. Ancak taze görünümü ve basit kullanımı, Apple müzik çalıcısını müzik cihazları arasında önce çıkarttı.

İlk iPod 5GB ve 10GB modelleri ile ortaya çıkmıştı ve 1.000 şarkı saklayabiliyordu. İkinci jenerasyon iPod ise 2002’de çıktı ve dokunmatik kaydırma çarkına sahipti. Apple, Nisan 2007’de 100 milyonuncu iPod’u satarak onu en hızlı satan müzik çalıcısı haline getirdi. Bugün dünyada 275 milyon iPod satılmış bulunuyor.

iTunes

Üçüncü jenerasyon iPod’un piyasaya sürüldüğü Nisan 2003’te Apple, çevrimiçi müzik mağazası iTunes’u 200.000 şarkı ile açtı.

iTunes’dan önce müzik yöneticileri çevrimiçi müzik piyasasının başarısı konusunda ikna edilememişti. Ancak Apple’ın başarılı iPod’u ile iTunes’un bir araya gelmesi, piyasanın denemeye değer olduğunu kanıtladı.

Ürün, ilk haftasında bir milyon şarkı satarak hızlı bir başarıya ulaştı. Aralıkta ise 25 milyon şarkı satmıştı. 2010’da iTunes’dan indirilen şarkı sayısı 10 milyara ulaştı.

iPhone

Ocak 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone, çoklu dokunmatik ekranıyla rakiplerinin önüne geçti. Bir yıl sonra ise iPhone 3G yayınlandı ve App Store açıldı.

Bu senenin Temmuz ayında App Store’dan yapılan indirme sayısı 15 milyara ulaştı. Apple, 8 Ağustos 2011’e dek 125 milyon iPhone sattı.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone 4S ise sesli tanıma işlevi Siri ile telefonlarda yine devrim yapmayı amaçlıyor.

Mac

İlk Macintosh, Ocak 1984’de Steve Jobs tarafından ortaya çıkarıldı. Hayatına bir çantada bulunan beyaz bir kutu olarak başlayan bilgisayar, bugün inanılmaz bir inceliğe ulaştı.

Mac şu anda iki tür Apple bilgisayarına evrimleşmiş bulunuyor: iMac ve MacBook. Dünya çapında 60 milyon Mac kullanıcısı bulunuyor.

iPad

Mac ve iPhone melezi iPad, 2010’da piyasaya sürüldü. Henüz ilk yılları olmasına rağmen büyük başarı kazanan tablet, diğer tablet PC’lerin tutunamadığı piyasada kendine önemli bir yer edindi.

Birçok gazete ve dergi, iPad’e özel yayımlar piyasaya sürdü. iPad’in başarısında sahip olduğu uygulama yelpazesinin de başarısı büyüktü.

Bugüne dek iki iPad sürümü toplam 28 milyon satıldı (6 Haziran 2011 itibariyle).

(Visited 25 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*